Гуманітарні місії Корисне Події ДФТГ

Вибухонебезпечні залишки війни в лісах Київщини

Після окупації Київської області з’явилися значні площі лісів забруднені вибухонебезпечними предметами під час боїв або обстрілів, а також заміновані ділянки лісів. Хоча ті жахливі події лютого-березня вже в минулому для

Вибухонебезпечні залишки війни в лісах Київщини
  • Published8 Травня, 2024

Після окупації Київської області з’явилися значні площі лісів забруднені вибухонебезпечними предметами під час боїв або обстрілів, а також заміновані ділянки лісів.

Хоча ті жахливі події лютого-березня вже в минулому для нашого регіону, люди досі оговтуються і тільки припускають, скільки вибухонебезпечних предметів могло залишитися в полях, в лісах, на узбіччях, у покинутих будинках.

Від небезпечних знахідок гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку в пункт приймання металобрухту або під час гірких спроб розібрати пристрій з метою отримання вибухової речовини; гинуть діти, які з цікавості підкидають боєприпаси у багаття.

На території Бучанського району знаходили справді багато вибухонебезпечних залишків війни. Частина приватних територій оглянута саперами, а частина територій оглянута на предмет залишків ВНП лише візуально, і хоч багато знайдено, все ж багато чого залишається лежати на глибині і під шаром піску та землі, які намивають дощі та щільніше приховують інші природні процеси.

Нижче на фото реальні приклади нещодавніх знахідок у Здвижівці та Луб’янці.

Луб’янка

За даними Держлісагентства, процес розмінування в лісах може тривати десятиріччями.

Кожен, хто знехтувавши попередження іде в ліс наражає себе на небезпеку. Більше того, з часом ВНП без механізму самоліквідації піддається хімічним процесам, в результаті товщина металу стає меншою, відповідно збільшується чутливість небезпечного предмета і для його спрацювання вже потрібно менший вплив (менша вага, вібрація і т.п.).

При збитті ракет носіїв суббоєприпасів, з касетами мін, можуть покрити нерозірваними мінами досить широку площу території, за словами саперів при знахідці такого припасу вважається небезпечною територія у 600 м у кожен бік.
Також, поруч із протитранспортними мінами можуть знаходитися й протипіхотні. ВНП можуть бути оснащені елементами невилучення: вони активуються миттєво при спробі доторкнутися або будь-яким чином її зрушити з місця.

Це лише кілька аргументів на користь того, щоб набрати 112 коли ви бачите, як людина з міношукачем іде в бік лісу. Проводьте профілактичні бесіди з родичами, особливо з дітьми.

Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.

Досвід країн Європи, де відбувались бойові дії, таких як Боснія та Герцеговина, Хорватія, Північна Македонія свідчить, що швидких та ефективних рішень проблеми замінованих лісів у світі не знайдено. Натомість головні зусилля в цих країнах були спрямовані на поширення інформації про ризики серед місцевого населення, обмеження доступу до лісів, проведення навчань серед місцевого населення, розмінування та очищення території.

І так, під час виявлення підозрілого предмета, категорично забороняється торкатися і пересувати його; заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати; користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух); торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.
Що потрібно робити при виявленні предмета схожого на ВНП:

1. Негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.

2. Не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей та тварин.

3. Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмета.

4. Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух). Це означає не тільки не телефонувати біля ВНП, а і не фотографувати його, адже телефон має радіополе.

5. Відходити потрібно в місті на 100 м та сховатись за будівлю, на відкритій місцевості 300 м.  З того місця коли ви вже в безпеці потрібно промаркувати напрямок в якому потрібно буде шукати вашу знахідку та, за необхідності, подивитись геолокацію. По можливості дочекайтеся прибуття фахівців.

Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.

Не забувайте,  що є така небезпека. І будьте обережні! 

Підписуйтеся на наш Telegram-канал та Facebook-сторінку!

Опублікував
Адмін-редактор

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.